top of page
emilia-morariu-898EGvsE-18-unsplash.jpg

photography | fotografi: Emilia Morariu

architecture | mimarlık

coming soon

water! sports!

The project explores public parks as a community space and is designed as an urban component in a suburban setting of Izmir.

The outskirts of Izmir has many public service areas near the coast that interact with the sea all year round.

The students are designing a public park that will primarily serve as a meeting place for water sports, competitions and training.

In addition to providing water sports facilities and accommodating athletes, the park should be suitable for all age groups with their different needs. The infrastructure for pedestrians and vehicles, including public transport, is also taken into account.

Asst.Prof.Dr. Lâle Başarır
izmir economy university | fine arts and design faculty | dept. of architecture

su! spor!

Bu projede halka açık parklar birer ortak alan olarak incelenir ve İzmir’in banliyösünde yer alan kentsel bir yapı taşı olarak tasarlanır.
İzmir çevresinde sahile yakın çok sayıda halka hizmet veren alan bulunmakta; bunlar yıl boyu denizle etkileşim halindedir.

Öğrenciler, öncelikle su sporları, müsabakalar ve antrenmanlar için bir buluşma yeri olarak hizmet verecek halka açık bir park tasarlayacaktır.

Su sporları ve sporcuların konaklaması için gerekli olanakları sağlamanın yanı sıra parkın her yaş grubundan insanların türlü çeşit ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte olması beklenmektedir. Ayrıca yaya ve araçlar için gerekli alt yapı toplu taşıma araçları dahil olmak üzere dikkate alınacaktır.

Dr.Öğr.Üyesi Lâle Başarır
izmir ekonomi üniversitesi | güzel sanatlar ve tasarım fakültesi | mimarlik bölümü

bottom of page