top of page
YELDA_GROUP.jpg

collection | kolleksiyon Yelda Alatekin

photography | fotografi: Ersan Çeliktaş 

fashion design | moda tasarım

coraline

Izmir University of Economics (IUE) Faculty of Fine Arts and Design (FFAD) and the Goethe Institute Izmir have developed a joint project for SUYUMUZ in which the Goethe-Institut Izmir supported the students‘ CORALINE collections with materials and public exposure.


CORALINE aims to encourage students‘ creativity by exploring different textiles, finishes, textures, colors and volumes while demonstrating the inherent dangers of pollution and climate change that coral reefs face. The students drew inspiration from coral and explored materiality and substance before sketching their designs.

After design collages, samplings, fittings and the production of four looks, the students organized their own styling for a photo shoot, which is documented in this catalogue.

 

Jörn Fröhlich, who has been in charge of the fashion design graduation projects in the department of textile and fashion design since 2012, is responsible for guiding the design development, production and presentation of the student collections.

coraline

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (GSTF) ile İzmir Goethe Enstitüsü SUYUMUZ adlı proje için için ortak bir çalışma geliştirdi. Goethe-Institut İzmir, öğrencilerin CORALINE koleksiyonlarını malzeme ve promosyonlarla destekledi.

 

CORALINE, mercan resiflerinin karşı karşıya olduğu kirlilik ve iklim değişikliğinin doğasında var olan tehlikeleri gösterirken farklı kumaşları, tekstil yüzeyine dair bitim işlemlerini, dokuları, renkleri ve hacimleri keşfederek öğrencilerin yaratıcılığını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. 

 

Bu projede öğrenciler mercanlardan ilham aldılar ve tasarımlarının eskizlerini çizmeden önce, bu konunun önemini keşfettiler. Tasarım kolajları, maketler, enstalasyonlar ve dört farklı açıdan görünümleri ürettikten sonra, öğrenciler katalogda da belgelenmiş olarak görülen fotoğraf çekimi için hazırlıklarını tamamladılar. 

 

2012 yılından beri tekstil ve moda tasarımı bölümünde moda tasarımı mezuniyet projelerinden sorumlu olan Jörn Fröhlich, öğrenci koleksiyonlarının tasarım geliştirme, üretim ve sunumuna dair koordinasyon sürecinden sorumludur.

 

Jörn Fröhlich

izmir economy university | fine arts and design faculty | dept. of fashion and textile design

 

Jörn Fröhlich

izmir ekonomi üniversitesi | güzel sanatlar ve tasarım fakültesi | tekstil ve moda tasarım bölümü

 

 

bottom of page