top of page
chuttersnap-IfmqOuOkaOA-unsplash.jpg

photography | fotografi: chuttersnap 

urban planning | kentsel planlama 

coming soon

ROOF GARDEN
Roof greening and irrigation with rainwater

ÇATI BAHÇESİ
Yağmur sularıyla sağlanan kentsel bir soğutma sistemi

This project is about the construction of a roof garden on the terrace of the D-block building in the Izmir University of Economics campus.
The garden offers opportunities for a variety of activities, from personal relaxation to group events in a cool, green setting supported by a rainwater collection system.

The project starts as a design competition of the IUE Faculty of Fine Arts and Design, followed by a detailed design and the implementation of the selected proposal.

Thanos N. Stasinopoulos

Bu projenin konusu, İzmir Ekonomi Üniversitesi kampüsünde D-Blok binasının terası üzerinde düzenlenecek çatı bahçesidir. Bu bahçe çok çeşitli etkinliklere imkan sağlayacaktır; bunlar yağmur sularını toplama sistemi tarafından desteklenen serin ve yeşil bir ortamda tek başına dinlenmeden grup halinde yapılacak etkinliklere kadar uzanır.

Proje, izmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin bir tasarım yarışmasıyla başlayacak; bunu ayrıntılı bir taslak ve seçilen önerinin gerçekleştirilmesi izleyecektir.

Thanos N. Stasinopoulos

bottom of page